Site İçi Arama
Kent Bilgi Sistemi

İnteraktif

İlan

 

 

 

İstatistikler
Toplam: 2814956
Aktif: 42
Bugün: 207
Dün: 5155

‘Çemberimde Gül Oya’ sergisi Bolu’da

Türkiye genelinde 81 ilin tamamının kültürlerinin buluştuğu ‘Çemberimde Gül Oya’ projesinin sergisi Bolu’da açıldı. Bolu’nun Mengen İlçesindeki Mengen Atatürk Ortaokulu tarafından düzenlenen sergi açılışına Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Mengen Kaymakamı Yavuz Akyol, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, kurum amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

81 ilde gerçekleştirilen ‘Çemberimde Gül Oya’ projesinin Bolu sergisi Solmaz-Ahmet Baysal Öğretmenevinde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program projenin İl Koordinatörü Burcu İlhan’ın proje ile ilgili açılış konuşmasıyla devam etti. Sonrasında E-Twinning İl Koordinatörü Melike Karabacak, E-Twinning hakkında programa katılanlara bilgiler verdi.

“Gelenek ve göreneklerimizin hatırlanması adına çok güzel bir proje”

Programın devamında gerçekleştirilen protokol konuşmalarında söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, “Bu projeler tek başına olmuyor. Yani birçok kuruluşun bir araya gelmesiyle birlikte beraberce iş üretmeleriyle daha anlamlı daha güzel hale geliyorlar. Çemberimde Gül Oya Projesi benimde çok dikkatimi çeken bir projeydi. Hatta buraya tayinim çıktığı zaman Bolu Milli Eğitimde neler oluyor dedim.  İlk karşıma bir e-twinning projesi olan Çemberimde Gül Oya olmuştu ve o zamanda incelemiştim çok ta hoşuma gitmişti. Biliyorsunuz köyden kente büyük bir göç var yüzde seksenin üzerinde şu anda şehirleşme ve biz yavaş yavaş geleneklerimizi göreneklerimizi törelerimizi terk etmeye başladık. Bunlara bir anlamda sahip çıktığı için bu proje çok önemli. Bizim köylerimizde söylenen türkülerimiz vardı,  manilerimiz vardı, şiirlerimiz vardı, ağıtlarımız vardı. Ninelerimizin çocuklara söylediği ninniler hep kulağımızdadır ama bu şehirleşme ve globalleşmeyle birlikte yavaş yavaş bunları kaybediyoruz. Bunların tekrar hatırlanması adına bu çok önemli. Uluslararası örgütler teşkilatlar, UNESCO yani eğitim kültür ve bilim kuruluşu birleşmiş milletlerin bu tür projeleri çok destekliyor. Hatta yaşayan kültür hazineleri yaşayan insan hazineleri adı altında bu tür değerleri devamlı olarak destekliyor” ifadelerini kullandı.

“Türkiye kültürel anlamda zengin bir ülke”

Mengen Kaymakamı Yavuz Akyol ise, “Türkiye’de çok kültürel anlamda bir zenginlik var. Bizim her alanda renkliliğimiz kültürel bazda farklılığımız bizim zenginliğimizdir. Farklılıklarımız bizim güzelliklerimizdir. Bu kültürleri bir araya getirmek çok büyük emek ister. Bu kültürleri bir arada bulabilme ve kaybolmaya yüz tutmuş eserlerimizi ileriye ket vurup buraya getirebilen arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

“Projede görevli herkesi kutluyorum”

Programda son olarak konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Böylesine güzel ve anlamlı bir programda bir arada bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Böyle bir çalışma ile kültürümüzü ayakta tutabilmek için müthiş bir gayretin içine girdikleri içinde öğretmenlerimizi ayrıca kutluyorum. 81’i 1’e indirdik. Şu an en çok ihtiyacımız olan birlik beraberlik. Hele 15 Temmuzdan sonra buna son derece ihtiyacımız olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bu konudaki duyarlılıklarından dolayı da öğretmenlerimize ayrıca teşekkür ediyoruz. Kültür bir milleti millet yapan önemli bir öğedir. Kültürel çalışmalar içinde yer alan herkes kendi kültürümüzü, medeniyetimizi ve ülkümüzü hayatta tutmaya çalıştıkları için bizim üzerimize düşen bir şey olur ise emrindeyiz”

Yapılan konuşmaların ardından proje ekibi ve davetliler daha sonra kaybolmaya yüz tutmuş kültürel değerlerin tanıtılması amacıyla 81 ilden gelen çemberler, oyalar, yazmalar, maniler ve türkülerin yazıldığı levhalar, yöreye ait yemek tarifleri, işlemeler, el sanatları ve kültürel varlıklardan oluşan sergiyi gezdi. Sergi sonunda katılımcılara Mengen pilavı ikram edildi.

Haber / Fotoğraf: Oğuzhan YALINIZ

Haber tarihi: 01 / 11 / 2016
Haber Okunma: 959
Haber Yorumları: 0
Önceki: 01.11.2016 SU ANALİZ RAPORU
Sonraki: 8 mahallede su kesintisi yaşanacak


Fotoğraf Galerisi

İğne Oyası
5 fotoğraf

Çeşmeler
5 fotoğraf

Bolu Adası
2 fotoğraf

Bolu Kent Müzesi
17 fotoğraf

Deprem Müzesi
8 fotoğraf

Bamer
2 fotoğraf

Bolu Müzesi
16 fotoğraf

Umut Evi
3 fotoğraf
Haber ve Duyurular
22.08.2017 SU ANALİZ RAPORU
Tarih: 22/08/2017
ARITILMIŞ SU Tarih 22.08.2017 Saat     09:00 13:00 16:00   &n... Devamını oku...
Mehmet Akif Ersoy Bulvarı’na "Abant alası" heykeli
Tarih: 22/08/2017
Bolu Belediyesi’nden Mehmet Akif Ersoy Bulvarı’na özel peyzaj çalışması ... Devamını oku...
Bolu Belediyesi’nden unutulamayacak festival
Tarih: 22/08/2017
Bolu Belediyesi'nden unutulamayacak festival "Marka Şehir Bolu ve 5. Uluslararası Köroğlu Fe... Devamını oku...
22.08.2017 VEFAT İLANI
Tarih: 22/08/2017
NAZİLE YILMAZ Kıbrıscık ilçesi Kökez köyü halkından İbrahim ve Emine TAYŞİ'... Devamını oku...
Kurban bağışlarınızla siz de yardım elinizi uzatın
Tarih: 21/08/2017
... Devamını oku...
21.08.2017 SU ANALİZ RAPORU
Tarih: 21/08/2017
  ARITILMIŞ SU Tarih 21.08.2017 Saat     09:... Devamını oku...
21.08.2017 VEFAT İLANI
Tarih: 21/08/2017
HACER FATMA DURAK Sümer mahallesi halkından, garanti bankasından emekli Sümer mahallesi... Devamını oku...
"5. Uluslararası Köroğlu Festivali"nde muhteşem final
Tarih: 21/08/2017
"Marka Şehir Bolu 5. Uluslararası Köroğlu Festivali"nde muhteşem final Sanatçı Ferhat... Devamını oku...
Festival heyecanı devam ediyor
Tarih: 20/08/2017
Festival heyecanı devam ediyor Bolu Belediyesi tarafından bu yıl 5.’si düzenlenen Mark... Devamını oku...
Köroğlu Koşusunun galibi Gına Montana oldu
Tarih: 20/08/2017
Köroğlu Koşusunun galibi Gına Montana oldu Bolu Belediyesi ve TJK işbirliği ile bu yıl ikinc... Devamını oku...

   Tüm haberler