Site İçi Arama
Kent Bilgi Sistemi

İnteraktif

İlan

 

 

 

İstatistikler
Toplam: 3006113
Aktif: 33
Bugün: 632
Dün: 4308

Uluslararası Köroğlu Çalıştayı yarın başlıyor

Almanya’dan Çin’e 13 ülkeden 41 bilim insanı, Köroğlu destanını masaya yatıracak

Başkan Yılmaz: “Kahramanını ve tarihini bilmek isteyen tüm vatandaşlarımızı, Çalıştay’a bekliyoruz”

“Bolu’dan Türk Dünyası’na, Köroğlu Çalışmalarının Dünü, Bugünü, Yarını, Uluslararası Çalıştayı” yarın başlıyor. Bölgesel sınırları aşarak, yiğitliğin, iyiliğin ve mertliğin evrensel simgesi olma yolunda hızla ilerleyen Köroğlu destanı, yarın başlayıp, Cumartesi günü devam edecek iki günlük Çalıştay’da, 13 ülkeden 41 bilim insanı tarafından masaya yatırılacak. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Köroğlu’nun, Türk Dünyası sınırlarını aşarak, dünyaca tanınmaya başlayan bir efsaneye dönüşmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Belediyemizin, Uluslararası Köroğlu Festivali’ni başlatırken, en önemli amaçlarımızdan biri de zaten buydu. Kahramanını ve tarihini bilmek isteyen tüm vatandaşlarımızı, Çalıştay’a bekliyoruz” dedi.

Bolu’yu, Ağustos ayında Türk Dünyası’nın renkleriyle bezeyen 5’inci Uluslararası Köroğlu Festivali’nin bilimsel ayağı yarın ve cumartesi günü gerçekleşecek.

11 ülkeden 43 katılımcı

 “Bolu’dan Türk Dünyası’na, Köroğlu Çalışmalarının Dünü, Bugünü, Yarını, Uluslararası Çalıştayı” kapsamında, 13 ülkeden 41 bilim insanı, Köroğlu çalışmalarını tanıtmak ve farklı ülkelerden meslektaşlarıyla tanışıp, bilgi paylaşımı yapmak üzere Bolu’da buluşacak.

Bolu Valililiği, Bolu Belediyesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Halk Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi(BAMER) ve Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü işbirliği ile düzenlenecek Çalıştay’a, Türk bilim insanlarının yanı sıra, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, İran, Gürcistan, Kırım(Rusya Federasyonu), Makedonya, Bulgaristan, ve Moldova’dan Köroğlu konusunda yaptıkları bilimsel çalışmalarla dünyada ses getiren akademisyenler katılacak. Almanya Bonn Üniversitesi’den Karl Reichel ile Çin’in Minzui Üniversitesi’nden Doç. Dr. Abdülhekim Mehmet de Bilim Kurulu’nda akademik çalışmalarıyla yer alacak.

 

Yılmaz “tüm vatandaşlarımızı Çalıştay’a bekliyoruz”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, artık gelenekselleşen Uluslararası Köroğlu Festivali’ni başlatırken, amaçlarının Köroğlu’nu Bolu’dan tüm dünyaya tanıtmak olduğunu anımsatarak, şunları söyledi:

“Geldiğimiz noktada, Köroğlu Festival’inin bilimsel ayağı Uluslararası Köroğlu Çalıştayı’na, Almanya’dan Çin’e varan çok geniş bir coğrafyadan, 13 ülkeden katılım olması, ne kadar doğru düşündüğümüzü ve amacımıza yaklaşmaya çok yakın olduğumuzu bize gösteriyor. Köroğlu destanı, simgelediği adalet, mertlik, iyilik gibi kavramlarla evrensel değerlerin hepsini kapsıyor. Başarılarımız, doğru yolda olduğumuzun bir kanıtı. Köroğlu’nu bir de Türk ve yabancı bilim insanlarından dinlemek, tarihini ve kahramanını daha iyi öğrenmek isteyen tüm vatandaşlarımızı Çalıştay’a bekliyoruz” dedi.

16 konu 12 oturumda tartışılacak

15 -  16 Eylül 2017 tarihlerinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Kültür Merkezi’nin farklı salonlarında düzenlenecek Çalıştay’da Protokol konuşmalarını, Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve BAMER’den Yrd. Doç. Dr. Azize Aktaş Yasa yapacak. Çalıştay’da 16 konu başlığı 12 oturum ile tartışılacak. Yrd. Doç. Dr. Yasa, “Çalıştay’da, geçen yıl gerçekleştirilen 6’ncı Uluslararası Köroğlu Sempozyumunun Değerlendirme Oturumu sonunda ortaya çıkan görüşler doğrultusunda, Köroğlu çalışmalarının dünden bugüne değerlendirmesi yapılacak ve bundan sonra gerçekleştirilecek Köroğlu çalışmaları için bir yol haritası oluşturulacak” dedi.

“Türkiye’de Köroğlu çalışmalarının dünü, bugünü, yarını”

11 ülkeden Çalıştay’a katılacak akademisyenler ve konuşma konuları ise şöyle:

Birinci Oturum, Prof. Dr. Fikret Türkmen başkanlığında yapılacak. Oturuma, Prof. Dr. Kenan Ziya Taş, Köroğlu’nun Köyü(16. yy Tahrir Defterleri’ne göre); Prof. Dr. Ali Yakıcı, Türkiye’de Köroğlu Çalışmalarının Tarihi Boyutu/Tarihi Belgelerde Köroğlu Konusunda Yapılan Çalışmaların Dünü, Bugünü ve Yarını; Yrd. Doç. Dr. Mustafa Gültekin, Türkiye’de Köroğlu Derlemeleri ve Metin Yayınları Üzerine Bir Değerlendirme isimli çalışmalarıyla katılacak.

Köroğlu tezleri masada

İkinci Oturum, Prof. Dr. Dursun Yıldırım başkanlığında yapılacak. Oturuma, Prof. Dr. Ali Duymaz, Türkiye’deki Köroğlu Çalışmalarının Dünü, Bugünü ve Geleceği; Prof. Dr. Metin Ekici, Bolu’da Köroğlu Konulu Bilimsel Toplantılar; Arş. Gör. Dr. Mustafa Duman, Arş. Gör. Gökçe Emeç, Türkiye Üniversiteleri’nde Yapılmış Köroğlu Konulu Tezler başlıklı çalışmalarıyla katılacak.

Köroğlu’nun sanatsal yansımaları

Üçüncü Oturum, Prof. Dr. Mustafa Arslan başkanlığında yapılacak. Oturuma, Yrd. Doç. Dr. İbrahim Kıbrıs, Cumhuriyet Döneminde Destan Kahramanı Köroğlu’ndan Esinlenilerek Yazılan Şiir ve Düzyazı Eserler; Doç. Dr. Evrim Ölçer Özünel, Türk Sinemasında Bir Kadim Kahraman: Köroğlu Ve Yansımaları; Doç. Dr. Sıtkı Bahadır Tutu da Türkiye’de Köroğlu Anlatılarının Müzik Katmanları Hakkında Yapılan Çalışmalar ve Yöntem Sorunları başlıklı çalışmalarıyla katılacak.

Köroğlu nağmeleri

Dördüncü Oturum, Prof. Dr. Ali Yakıcı başkanlığında yapılacak. Oturuma Prof. Dr. Fikret Türkmen, Köroğlu Anlatmalarının Ermeni Varyantları Hakkında Çalışmalar; Dr. Enver Uzun, Elyas Muşegyan’ın ‘Nağmeler’ Kitabı (Köroğlu Destanı) Üzerine Yapılan Çalışmalar başlıklı çalışmalarıyla katılacak.

Köroğlu, Göroğlı… Farklı söyleyiş, aynı kahraman

Beşinci oturum Prof. Dr. Ali Yakıcı başkanlığında yapılacak. Oturuma, Doç. Dr. Adem Öger, Çin’de Emir Göroğlı Destanı Üzerine Yapılan Çalışmalar; Prof. Dr. Alimcan İnayet, Emir Göroğlı Destanı Üzerinde Türkiye’de Yapılan Çalışmaların Değerlendirilmesi başlıklı çalışmalarıyla katılacak.

Köroğlu’nu bir de Kırgızlardan dinleyin

Altıncı oturum, Prof. Dr. Kenan Ziya Taş ve Prof. Dr. Muhtar Kazımoğlu başkanlığında yapılacak. Oturuma, Doç. Dr. Kuanyshbek Kenzhalin, Kazak Halkbiliminde ‘Köroğlu’ Destanı ve İncelenmesi: Dünü, Bugünü Ve Yarını; Yrd. Doç. Dr. Pınar Fedakar, Kazakistan Sahası Köroğlu Anlatmaları Üzerinde Türkiye’de Yapılmış Çalışmaların Değerlendirilmesi; Ulanbek Alimov, Kırgızistan’da Yapılan Kırgız Köroğlu Anlatmaları İle İlgili Çalışmaların Dünü, Bugünü, Yarını ve Prof. Dr. Zekeriya Karadavut ise Köroğlu Destanının Kırgız Eş Metni İle İlgili Çalışmalar isimli çalışmalarıyla katılacak.

Türkmenistan’da Köroğlu

Yedinci Oturum Prof. Dr. İsmet Çetin ve Doç. Dr. Ranetta Gafarova başkanlığında yapılacak. Oturuma, Prof. Dr. Cabbar Işankul, Köroğlu Destanı’nın Özbekistan’daki Tetkiki Meselesi; Doç. Dr. Selami Fedekar, Özbek Köroğlu Destanı Hakkında Türkiye’de Yapılan Çalışmalar; Yrd. Doç. Dr. Tahir Aşirov, Ogulmaral Atacanova ve Laçin Maşadova, Türkmenistan’da Yapılan Köroğlu Çalışmalarının Dünü, Bugünü, Geleceği; Prof. Dr. Mustafa Arslan, Türkmen Köroğlu Anlatmaları Üzerine Türkiye’de Yapılan Çalışmaların Dünü, Bugünü, Yarını ve Doç. Dr. Halil İbrahim Şahin de Köroğlu’nun Türkmen Kolları Üzerine Türkiye’de Yapılan Çalışmalar: Tarihçe, Yöntem Ve Problemler isimli çalışmalarıyla katılacak.

Azerbaycan ve İran’da Köroğlu

Sekizinci Oturum, Prof. Dr. Zekeriya Karadavut ve Prof. Dr. Cabbar Işankul başkanlığında düzenlenecek. Oturuma, Prof. Dr. Muhtar Kazımoğlu, Azerbaycan’da Köroğlu Çalışmalarının Dünü, Bugünü, Yarını; Prof. Dr. Ramazan Qafarlı, ‘Köroğlu’ Eposunun Azerbaycan’da Yayınlanması ve İncelenmesi Tarihine Kısa Gezi; Prof. Dr. İsmet Çetin, Türkiye’de Azerbaycan Sahası Köroğlu Çalışmaları, Ali Barazandeh Türk, Geçmişinden Günümüze İran’da Köroğlu ve Okt. Fazıl Özdamar, Köroğlu’nun İran Türkleri Anlatmaları Üzerine Türkiye’de Yapılan Çalışmaların Dünü, Bugünü, Yarını başlıklı çalışmalarıyla katılacak.

Gürcistan’da Köroğlu

Dokuzuncu Oturum, Prof. Dr. Ali Duymaz ve Doç. Dr. Kuanyshbek Kenzhalin başkanlığında düzenlenecek. Oturuma, Doç. Dr. Muvaffak Duranlı, Rusya’da Köroğlu Çevirileri Ve Yayınlarının Genel Değerlendirmesi; Makvala Kharebava, Gürcistan’da Yapılan Köroğlu Çalışmalarının Dünü, Bugünü, Geleceği; Doç. Dr. Ranetta Gafarova, Kırım Tatar Folklorunda Köroğlu Anlatıları İle İlgili Yapılan Çalışmaların Dünü, Bugünü Ve Yarını isimli çalışmalarıyla katılacak.

Makedonya’da Köroğlu

Onuncu Oturum, Prof. Dr. Metin Ekici ve Prof. Dr. Ramazan Qafarlı başkanlığında düzenlenecek. Oturuma, Yrd. Doç. Dr. Rabia Uçkun, Balkanlarda Köroğlu Anlatılarıyla İlgili Ülkemizde Yapılan Çalışmaların Dünü, Bugünü ve Yarını; Hamdi Hasan, Makedonya’da Yapılan Köroğlu ile İlgili Çalışmaların Dünü Bugünü ve Yarını, Doç. Dr. Selçuk Kürşad Koca da Makedonya’da Köroğlu Anlatıları İle İlgili Yapılan Çalışmaların Dünü, Bugünü Ve Yarını isimli çalışmalarıyla katılacak.

Bulgaristan’da Köroğlu

On birinci Oturum, Prof. Dr. Alimcan İnayet ve Doç. Dr. Muvaffak Duranlı başkanlığında düzenlenecek. Oturuma, Yrd. Doç. Dr. Nevriye Çufadar, Bulgaristan’da Yapılan Köroğlu Anlatmaları ile İlgili Çalışmaların Dünü, Bugünü, Yarını (Bulgaristan’ın Kuzeydoğu Bölgesinde Köroğlu Halk Anlatmalarının Yorumu); Yrd. Doç. Dr. Atıf Akgün, Türkiye’de Yapılan Bulgaristan’da Köroğlu Anlatıları ile İlgili Çalışmaların Dünü, Bugünü, Geleceği; Doç. Dr. Liubovi Çimpoeş de Gagauzlar’da Köroğlu Destanı’nın Zaman Ve Mekana Göre Değişmesi isimli çalışmalarıyla katılacak.

Almanya ve Çin’den bilimsel katılım

On ikinci oturum ise Prof. Dr. Fikret Türkmen, Prof. Dr. Dursun Yıldırım, Prof. Dr. Metin Ekici, Doç. Dr. Liubovi Çimpoeş’in konuşması ile yapılacak.

Çalıştay’ın Bilim Kurulu’na, 11 ülkeden gelen akademisyenlerin yanı sıra, Almanya’nın Bonn Üniversitesi’nden Prof. Dr. Karl Reichel ile Çin’in Minzu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Abdülhekim Mehmet de Köroğlu konulu bilimsel eserleriyle katkıda bulunacak.

Haber tarihi: 14 / 09 / 2017
Haber Okunma: 430
Haber Yorumları: 0
Önceki: Başkan Yılmaz’dan yedi hastaya geçmiş olsun ziyareti
Sonraki: Hediye bilgisayar için başvurular 18 Eylül 2017 günü başlıyor!


Fotoğraf Galerisi

İğne Oyası
5 fotoğraf

Çeşmeler
5 fotoğraf

Bolu Adası
2 fotoğraf

Bolu Kent Müzesi
17 fotoğraf

Deprem Müzesi
8 fotoğraf

Bamer
2 fotoğraf

Bolu Müzesi
16 fotoğraf

Umut Evi
3 fotoğraf
Haber ve Duyurular
22.11.2017 SU ANALİZ RAPORU
Tarih: 22/11/2017
ARITILMIŞ SU Tarih 22.11.2017 Saat     09:00 13:00 16:00   &n... Devamını oku...
Karagandi Senfoni Orkestrası’ndan muhteşem konser
Tarih: 22/11/2017
Karagandi Senfoni Orkestrası’ndan muhteşem konser Bolu Belediyesi ve TÜRKSOY organizas... Devamını oku...
Genel Başkan Yardımcısı Karacan Bolu Belediyesi’ni ziyaret etti
Tarih: 22/11/2017
Genel Başkan Yardımcısı Karacan Bolu Belediyesi’ni ziyaret etti AK Parti Genel Başkan Yardı... Devamını oku...
22.11.2017 VEFAT İLANI
Tarih: 22/11/2017
SELAHATTİN SAĞLIK Yukarısoku mahallesi halkından, Aynur SAĞLIK'ın eşi, Türkan, Gürhan v... Devamını oku...
21.11.2017 SU ANALİZ RAPORU
Tarih: 21/11/2017
ARITILMIŞ SU Tarih 21.11.2017 Saat     09:00 13:00 16:00   &n... Devamını oku...
Başkan Yılmaz 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutladı
Tarih: 21/11/2017
Başkan Yılmaz 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutladı Bolu Belediyesi tarafından ... Devamını oku...
21.11.2017 VEFAT İLANI
Tarih: 21/11/2017
  MEHMET DAŞBUNAR Seben ilçesi Gökhaliller köyü halkından, Yücel... Devamını oku...
‘Çevre Dostu’ kuruluşlara sertifikaları verildi
Tarih: 20/11/2017
‘Çevre Dostu’ kuruluşlara sertifikaları verildi Bolu Belediyesi ve Bolu &Ccedi... Devamını oku...
20.11.2017 SU ANALİZ RAPORU
Tarih: 20/11/2017
ARITILMIŞ SU Tarih 20.11.2017 Saat     09:00 13:00 16:00   &n... Devamını oku...
20.11.2017 VEFAT İLANI
Tarih: 20/11/2017
ABDULLAH SABRİ YAMAN İzzet Baysal Vakfı Sekreteri Mustafa YAMAN ve Belediye çalışanı Ali Y... Devamını oku...

   Tüm haberler