Site İçi Arama
Kent Bilgi Sistemi

İnteraktif

İlan

 

 

 

İstatistikler
Toplam: 3006044
Aktif: 31
Bugün: 430
Dün: 4308

Necip Fazıl Kültür Merkezinde toplantı, seminer ve kongrelerinizi rahatlıkla yapabileceğiniz bir mekandır. Merkezde bir sergi salonu, özürlü asansörü, tiyatro etkinlikleri için bay bayan soyunma odaları, kulis, projeksiyon cihazı ve perde hazır bulunkatadır. Salonun oturma kapasitesi 287 kişidir. Salonu kullanabilmeniz için bizzat müracaat edebilir veya 444 26 58 numaralı telefondan ön bilgi alabilirsiniz.

 

     

 

NECİP FAZIL KISAKÜREK KİMDİR

1904 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Kısakürek, 1922 yılında Orta öğrenimini Bahriye Mektebi’nde okudu. Bu askeri okulda, din eğitimini Aksekili Ahmed Hamdi, tarih eğitimini ise Yahya Kemal’den aldı. Üzerinde önemli etki bırakan öğretmeni ise İbrahim Aşkidir. İbrahim Aşkî okuması için verdiği kitaplarla, onun tasavvufa eğilmesini sağladı.

Örümcek Ağı adlı şiir kitabını 21 Yaşındayken yayımlayan Kısakürek , asıl  24 yaşındayken yayımladığı Kaldırımlar adlı şiir kitabıyla ünlenmiştir. 1934 yılına kadar meşhur Bâb-ı Âli’nin önde gelen isimleri arasında yer almış bir şair olarak tanınmıştır. 1934 yılında Abdülhakîm Arvâsî ile tanıştıktan sonra çok değişmiştir. Hatta bu değişimi kendisi “…içimi öylesine bir sosyal mücadele ve cemiyeti yorma hamlesi kapladı ki, artık çalışamaz oldum.” diye anlatmıştır.